Tarihçemiz

BİZ HUNCA'YIZ

Hunca Kozmetik olarak 1957 yılında Adnan Hunca tarafından İstanbul’da kurulduk. Türkiye’nin ilk ve en köklü kozmetik firmalarından birisi olarak, deodorant, parfüm, kişisel bakım, cilt bakımı, saç bakımı ve renkli kozmetik olmak üzere birçok kozmetik ürünleri üreten yerel pazarda ve globalde çok önemli imzalar atmış bir markayız.

Merkez ofisimiz İstanbul Levent’tedir, Çerkezköy Tekirdağ’da 22.000 m2 alan içeriside bulunan üretim tesisine ve 500’ü aşkın çalışana sahip bir Türk kozmetik firmasıyız. Adımızı yaratmış olduğumuz birçok marka ile Türkiye ve dünya genelinde duyurmayı başardık. Bu markalar arasında Jagler, She, Caldion, Hunca Care, Extory, Equal, Viva Cappio, Carmina, Sensation ve Ivrindi yer alır.

Türkiye kozmetik pazarında önemli bir paya sahip olmamıza ek olarak 60’dan fazla ülkeye ihracat yapmaktayız ve sağladığımız fason üretim hizmetimiz ile birçok yerli ve yabancı kuruluşlar ile iş ortaklıkları gerçekleştirmekteyiz.

HUNZA & HUNCA

Hunca kelimesi çok eski tarihlere, kurucumuz Adnan Hunca’nin atalarının geldiği topluluğa, 2000 – 2500 senelik kökleri olan Hunza Türklerine dayanmaktadır. Hunzalar diğer adıyla Buruşaskiler, Pakistan’ın Hindukuş ve Karakum dağları arasında vadiler arasında yaşayan bir etnik gruptur. Günümüzde 87.000 kişilik nufüsa sahip olan bu kavmin konuştukları dil diğer dil aileleri ile akrabalığı ve edebiyatı olmayan Bruşaskicedir.

Hunza türklerinin doğal yaşamları ve sağlıklı diyetleri sayesinde 140 yıla kadar yaşıyor olmaları ve hatta 70’li yaşlarda bile Hunza kadınlarının doğum yapabiliyor olması dünyanın dikkatini bu topluluğa çekmiştir.

ADNAN HUNCA

“Sistem ve disiplin zekanın önündedir”

Hunca firmalar grubu kurucusu Adnan Hunca, 1925 Yılında Balıkesir Manyas, Haydar köyünde dünyaya gelmiştir.  Eğitimini tamamlamak için İstanbul’a taşınan Adnan Hunca‘nın girişimci karakteri erken yaşlarda ortaya çıkmıştır. Henüz lise öğrencisiyken saç boyası denemeleri ile sektöre ilk adımlarını atar.

Adnan Hunca, Galatasaray Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra Manyas’a geri döner. İstanbul’da kazanmış olduğu vizyon ile modern hayvancılık ve yonca ekimi tekniklerini memleketinde uygulamaya başlar. Daha sonra yeniden İstanbul’a dönen Adnan Hunca, vakıf yurdunda şişelediği şampuan ve saç sabunu ile ticari hayata adım atar. İlk tecrübelerin ardından 1950 yılında kozmetik sektörüne atılarak, üretim sürecine başlar. 1957 yılında Hunca şirketini kurar.

Türkiye’de ilk ve dünyada ikinci üretilen saç balsamı, Hunca Balsam’ı piyasaya sürer. Bu ürün Hunca Kozmetik’in yapıtaşlarından birisi haline gelir ve o dönem firmanın bilinirliğinin artmasına hız katar. Daha sonra üretimine geçilen kepek solüsyonu ve parfümler Hunca Kozmetik’in bugünkü iş hacmine ulaşmasının bir diğer aşamaları olur.

Sistemli ve disiplinli bir kişiliği olan Adnan Hunca, iş hayatında sistemli çalışmanın önemini tüm çalışma arkadaşlarına sık sık hatırlatmıştır. ‘Söz uçar, yazı kalır’ prensibini benimseyen Adnan Hunca not tutma konusundaki titizliği ile tanınmaktadır. Notları sürekli yazılı tutar ve masasında bulundururdu. Hatta bazı çok önemli notları ceketine iğneleyerek süreçlerini bizzat takip etmiştir.

TUNCER HUNCA

“Bazen başarı fırsat ve tesadüflere bağlıdır, bazen ise iyi bir ekibe bağlıdır. Bu unsurların ikisi bir araya geldiğinde güzel sonuçlar doğurur.”

Tuncer Hunca 1 Eylül 1961 yılında İstanbul’da doğdu. Tuncer Hunca İlköğretim hayatını  İlhami Ahmet Örnekal okulunda tamamlamış, ardından Erenköydeki Özel Kalamış Lisesi Fen bölümünden mezun olmuştur. Lise yıllarından sonra İngilizce eğitimini tamamlamak için İngiltere’ye gitmiştir. 1 seneye yakın İngiltere’de yaşadıktan sonra eğitimine Amerika’da devam etmeye karar vermiştir. Louisiana State University’de kimya mühendisliği ve pazarlama bölümünü kazanmıştır. Başarılı bir eğitim hayatı geçiren Tuncer Hunca hem okuyup hem çeşitli işlerde çalışıp kendi parasını kazanmıştır. Mezuniyetinden sonra Türkiye’ye geri dönerek eğitim hayatında edindiği teorik bilgileri pratiğe geçirmek üzere Hunca şirketler kurumunda çalışmaya başlar ve kısa zaman içerisinde yönetimi devralarak Hunca şirketler grubuna birçok marka katarak, Hunca’nın bugüne gelmesinde büyük rol oynamıştır.

Boş zamanının çoğunu en keyif aldığı ve kendisi için en önemli unsur olan ailesi oluşturmaktadır. Ancak Tuncer Hunca’nın ikinci bir ailesi daha vardır ve o da çocukluk aşkım olarak betimlediği Galatasaray’dır. 1968 yılında küçük aza olarak Galatasaray’a üye olmuştur ve 52 senedir Galatasaray üyesidir ve zaman zaman yönetimde de yer almıştır.